понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia z plastyku buduje się w słonecznych położeniach, w których migiem wzrastają i silnie się zagęszczają. Co niemiara szyku maja także takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, ale wymagają również mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku z Nasielska zdołają być bardzo wysmukłe, lecz trzeba je regularnie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie aranżuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий